Postapokaliptyczne reality show

Autor 2011-11-01

Wpis spóźniony z powodu Halloween. Wynagrodzę Wam to wkrótce zdjęciami kostiumów.

Pisarze opisali już w swych książkach niejedną przyszłość. Przewidywali co stanie się za 10 lat, co za 100, a nawet co będzie za 1000 lat. Niekiedy pozwalali swej wyobraźni na szalone pomysły, a czasem konsultowali wszystko ze swoim rozumem. Byli w swych proroctwach optymistyczni lub mocno sceptyczni. Przyszłość jest przed nami zakryta, można więc znaleźć argumenty za niemal każdym możliwym rozwojem wydarzeń, uzasadnić wydarzenia, które doprowadziły do stanu rzeczy opisanego w książce. Historie o tragicznej przyszłości można widzieć jako przestrogę dla ludzkości, przestrogę zazwyczaj przed tym, co autor uważa akurat za najgorsze współczesne zachowania i problemy.

Igrzyska Śmierci Suzan Collins, które wysłuchałam w formie audiobooka, to ciekawa i oryginalna antyutopia. Choć z racji tego, że opisują przyszłość, należy je zaliczyć do science-fiction, czyta się to jak książkę typu alternatywna rzeczywistość – nie ma tam wyrafinowanej technologii, podróży międzygwiezdnych ani obcych. Nie jest określone jak odległa jest to przyszłość, wiemy że akcja dzieje się w totalitarnym państwie zajmującym tereny Stanów Zjednoczonych. Główna bohaterka, szesnastoletnia Katniss z najuboższego dystryktu, zmuszona jest do wzięcia udziału w Głodowych Igrzyskach – swoistym reality show, w którym dzieci z ludu zabijają się nawzajem, gdyż wygrywa ostatni żywy. Książka jest bardzo ciekawa, ale nie zaliczę jej do swoich ulubionych, bo ma jedną ogromną wadę – jest przerażająco smutna, od początku do końca.

Elementy stroju:

Gdzie: do kina

O autorze

I'm friend of elves.

Komentarze

7 komentarzy na “Postapokaliptyczne reality show”


 1. oj dawno nie widziałam cie w czerni :) fajnie ja ożywiłas czerwienią.


 2. Co tu dużo pisać… świetny zestaw, świetnie wyglądasz!


 3. simply the best, droga Elfko


 4. @mala100gosia – Dziękuję, rzeczywiście znacznie mniej czerni noszę ostatnimi czasy.

  @Paunydz – Dziękuję.


 5. Coś czuję, że mi się spodoba! Dzisiaj ściągam i zaczynam słuchać/czytać.


 6. A ja się zakochałam w całej trylogii. Czekam na kolejne dzieła autorki.

  Wyglądasz ślicznie w czerni – bardzo kobieco i klasycznie (choć i tak mój numer jeden u Ciebie to biała sukienka z czerwoną halką :)).


 7. @Palka – I jak, zaczęłaś?

  @shmincka – A wiesz, że film ma być? http://www.imdb.com/title/tt1392170/

Odpowiedz.